Mamy na stronie: 30552 materiałów

pianistamuzykaartystakoncertfortepian

Wybitny polski kompozytor - Fryderyk Chopin

Polski kompozytor i pianista epoki romantyzmu, uważany przez wielu za największego kompozytora muzyki fortepianowej.
Urodzie się w Żelazewej Woli niedaleko Warszawy 22 lutego 1810 roku, lub według innych źródeł 1 marca. Jego ojciec byk Francuzem a matka Polką. Od najmłodszych lat pogrywał na fortepianie a od 6 lat zaczął pobierać lekcje gry na tym instrumencie: Nauczyciel zapoznał go z dziełami Jana Sebastiana Bacha. Fryderyk chętnie improwizował, a kiedy miał zaledwie siedem lat opublikował swoją pierwszą kompozycję - byk to polonez. Swój pierwszy koncert zagrał w wieku ośmiu lat.
Od jedenastego roku życia Fryderyk pobierał lekcje kompozycji w nowopowstałej Szkole Głównej Muzyki w Warszawie. W wieku piętnastu lat opublikował swoje Opus 1., rondo na fortepian. Rok później, w I 826 r:, rozpoczął studia pad kierunkiem J. Eisnera. W 1929 roku wystąpił z serią koncertów w Wiedniu, które spotkały się z doskonałym przyjęciem.
Wiedeńczycy byli zachwyceni nowatorstwem jego muzyki. Chopin powrócił do Warszawy z jeszcze mocniejszym postanowieniem zrobienia międzynarodowej kariery. Muzyka Chopina, pomimo swej wirtuozerii, nigdy nie była pozbawiona głębokiego znaczenia, podczas gdy utwory niektórych innych kompozytorów zawierały złożone pasaże; których jedynym celem bycz ukazanie umiejętności instrumentalnych wykonawcy. Styl gry zapoczątkowany przez polskiego pianistę zdominował całe następne półwiecze.
2 listopada 1830...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT