Mamy na stronie: 30552 materiałów

krasickikomizmdowcipkrytyka

Analiza tezy "Uczyć bawiąc"

Ignacy Krasicki posługuje się w swoich utworach komizmem, by ukazać przywary ludz-kiego charakteru, uleganie obcym wpływom, ułomność systemu państwowego. Posługuje się ostrym dowcipem jako jedną z form krytyki, stosując zasadę nauki przez zabawę.
Utwory Krasickiego mają charakter dydaktyczny i wychowawczy. W zabawny sposób, z "przymrużeniem oka" wytykają ludziom ich wady.
Utwory Krasickiego mają głównie charakter dydaktyczny. Autor mówi o czym będzie pisać we "Wstępie do bajek". W wierszu tym opisane są rzeczy niemożliwe do zrobienia, wymy-ślone, dzięki czemu powstaje w nich idealny, nierealny świat. Przygotowuje czytelnika na to co się znajdzie w następnych bajkach, a więc krytyka ludzi i ich charakterów ,oraz sposób na pra-widłowe postępowanie, a to co jest złe będzie żartobliwie wytykane.
Taką bajką jest "Szczur i kot", opowiada bardzo krótko historyjkę szczura, który został zjedzony przez kota. Gdy szczur poczuł kadzidło powiedział do innych ,że to wszystko jest dla niego, za-krztusił się dymem i w momencie nieuwagi został zjedzony przez kota. Bajka mówi o tym, że nie należy być zbyt pewnym siebie, bo możemy oberwać (od kota),a inni czekają na nasze słabo-ści. Bajka "Ptaszki w klatce" ma charakter dydaktyczny. Uczy ,że wolność jest najcenniejszą rzeczą jaką możemy posiadać i niema wyższej wartości. Jest ona zbudowana na zasadzie porów-nania młodego ptaszka, który się urodził w klatce i dorosłego...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT