Mamy na stronie: 30552 materiałów

karieraambicjaideałwartośćczłowiek

Motyw kariery w literaturze

Większość ludzi, zapytana, co to znaczy osiągnąć szczęście, zacznie mówić o materialnym dostatku, dobrej pozycji społecznej, szczęśliwej rodzinie, zdrowiu... i o zrobieniu kariery. Tych, dla których najważniejsza jest doskonałość duchowa, a marności tego świata potrafią się wy¬rzec, by poświęcić wszystko dla innych, jest naprawdę niewielu. Marzymy o sławie, bogac¬twie, władzy, wierzymy w nasze możliwości, jesteśmy energiczni i ambitni. Należymy do krę¬gu kultury Zachodu, która tym właśnie cechom natury ludzkiej pozwoliła się najlepiej rozwi¬nąć. Chcemy zrobić karierę.
Ale nie tylko my, dwudziestowieczni uczestnicy „wyścigu szczurów", mamy takie cele i pragnienia. Ambitni, chciwi, żądni władzy i sławy byli i ci, którzy żyli wiele pokoleń przed nami. Właściciele fabryk, prawnicy, urzędnicy, wojskowi, kupcy, dworzanie, dostojnicy cesar¬scy... Natura ludzka nie zmieniła się od stuleci.
Kariera może mieć różne oblicza. Gdy dla skromnego, utalentowanego człowieka szczy¬tem marzeń jest dokonanie wynalazku, odkrycie nowego prawa natury, polepszenie bytu ludz¬kości, przeciętna i pospolita większość pożąda tylko splendoru władzy i bogactw. Zdobycie ogromnego majątku i władza nad ludźmi są dla nich najważniejsze. Stanisław Wokulski marzył o sterowaniu balonami i przemianie zaniedbanego Powiśla w dzielnicę przepięknych bulwa¬rów, co nie przeszkadzało mu zrobić olbrzymiego majątku na dostawach wojskowych,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: