Mamy na stronie: 30552 materiałów

Na podstawie fragmentu i całej powieści Bolesława Prusa pt. Lalka scharakteryzuj Wokulskiego jako bohatera dwóch epok literackich – romantyzmu i pozytywizmu.

Głównym bohaterem „Lalki” Bolesława Prusa jest pochodzący ze zdeklasowanej szlachty Stanisław Wokulski. Wokulski żyje na przełomie dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu. Bardzo wpływa to na jego charakter i ma swoje odzwierciedlenie przez jego dalsze losy. „Stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedemdziesiątego”. Mówi o nim Szuman.

Stanisław Wokulski już w młodości postanawia, że nie będzie żył w ubóstwie, dlatego zatrudnia się w sklepie Hopfera. Praca szybko rozbudza w nim pęd do zdobywania wiedzy. Rozpoczyna edukacje w szkole przygotowawczej, aby w niedługim czasie dzięki pilnej nauce, przenieść się do szkoły głównej. Wierzy w siłe, jaką daje mu wiedza. Realizuje tym samym podstawowe cechy myśli pozytywistycznej takie jak: organiczna praca u podstaw i scjentyzm. Niedługo wybucha powstanie narodowe. Kiedy Wokulski się o tym dowiaduje, zachowuje się jak prawdziwy patriota i bierze w nim udział. Niepowodzenie powstania skutkuje zesłaniem go na Syberię. Swoją postawą udowadnia, że część...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT