Mamy na stronie: 30552 materiałów

Wyjasnienie pojęć: Przywództwo, funkcje przywódcze, style przywództwa, siatka kierownicza

Spis treści:

Rozdział I:
Przywództwo

Rozdział II:
Funkcje przywódcze

Rozdział III:
Style przywództwa

Rozdział IV:
Siatka kierownicza

***

Rozdział I

„Przywództwo”

    Definicji przywództwa jak mawiał Ralph M. Stogdill jest tyle ile osób które próbowały je formułować. Przywództwo kierownicze określane jest jako proces kierowania i wpływania na działalność członków grupy, związaną z jej zadaniami. Z tej definicji wynikają cztery ważne wnioski:

•    Przywództwo wiąże się z innymi ludźmi – podwładnymi lub zwolennikami. Przez podporządkowanie się wskazaniom przywódcy członkowie grupy przyczyniają się do określenia jego pozycji i umożliwiają proces przewodzenia. Przy braku podwładnych wszystkie przywódcze cechy kierownika byłyby pozbawione znaczenia.
•    Przywództwo wiąże się z nierównym podziałem władzy między przywódcą i członkami grupy. Członkowie grupy nie są jej całkowicie pozbawieni; mogą na wiele sposobów kształtować działania grupowe i robią to. Zazwyczaj jednak przywódca ma większą władzę.
•    Trzecim aspektem przywództwa jest umiejętność korzystania z rozmaitych postaci władzy do wywierania na różne sposoby wpływu na zachowania stronników. Niektórzy przywódcy wywierają wpływ na pracowników aby ponosili osobiste koszty dla dobra firmy.
•    Czwarty aspekt stanowi połączenie pierwszych trzech. Wynika z niego, że przywództwo ma związek z wartościami. James McGregor Burns twierdzi, że przywódca, który pomija moralne...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT