Mamy na stronie: 30552 materiałów

Esej inspirowany twierdzeniam Jana pawła II: "Dzięki kulturze życie człowieka staje się prawdziwe, ludzkie"

Kultura wydaje się cechą wyłącznie ludzką. Inne gatunki, o ile wiemy, nie wytworzyły jej. Większość zachowań zaobserwowanych u zwierząt jest funkcją instynktu lub wynika z tresury zwierzęcia w trakcie jego jednostkowego życia.
Dlaczego ludzie wytworzyli kulturę? W trakcie ewolucji instynkt, który gatunek ludzki dzielił ze swymi przodkami ssaka, był stopniowo "selekcjonowany" lub zanikał. Mimo to ludzkość się rozwijała. Z czasem przerodziła się w liczny, zróżnicowany gatunek, który w pewnym sensie zdominował życie na ziemi. Dlaczego?
Własniedzieki kulturze, która dała ludziom lepszy i szybszy sposób przystosowania się do zmian fizycznych, topologicznych i klimatycznych, niż mogła to zapewnić ewolucja biologiczna. Połączenie ewolucji anatomicznej (rozwój mózgu, kciuk przeciwstawny, dwunożność) i rozwoju kulturowego wprowadziło gatunek ludzki na jego obecny, zaawansowany poziom rozwoju.
Na poczatek wyjasnijmy czym jest kultura. Wg "Słowinka wyrazów obcych" jest to wyraz wywodzacy się z łacińskiego cultura znaczącego 'uprawa ziemi', równiez jedno z dzisiejszych znaczeń tego pojęcia odnosi się do rolnictwa i ozacza m.in. uprawę roli przez stosowanie zabiegów agrotechnicznych, uprawę i hodowlę roślin, ale rówinież kultura oznacza całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, wytworzonego w ogólnym rozwoju historycznym lub w jego określoej epoce, jest to...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT