Mamy na stronie: 30552 materiałów

Islam

Islam jest jedną z trzech największych religii świata. Opiera się na tych samych podstawach, co dwa wcześniejsze wyznania- judaizm i chrześcijaństwo. Arabskie słowo „islam” oznacza „pokój”, „uległość”. Islam jest zatem religią podporządkowania się. Jego znawcy są całkowicie poddani woli Allacha (Boga).
Islam podkreśla sukces, dlatego można go nazwać religią ekspansywną, światową. Muzułmanie są przeświadczeni o tym, że mogą zaspokoić potrzeby religijne i duchowe całego świata.

PROROK
Islam zawdzięcza swoje powstanie prorokowi Mahometowi (Muhammad- wielce chwalony). Urodził się on około 571r. w Medynie, w szczepie Quarajtyszów. Jego ojciec, Abdullah, zmarł jeszcze przed jego przyjściem na świat, a jego matka, Amina, umarła, gdy miał on 6 lat. Po śmierci rodziców wychowaniem Mahometa zajął się jego dziadek Abd al-Muttalib, a po śmierci tego stryj Talib.
Chociaż Muhammad jest prorokiem tej wielkiej religii, to niewiele wiemy o jego młodzieńczym życiu. O wczesnym okresie powstawania Islamu możemy się dowiedzieć tylko ze Ľródeł arabskich. Pierwsze wzmianki o proroku pochodzą z końca VII wieku. Dość dokładną biografię napisał Ibn Ishaq, historyk zmarły w Bagdadzie w 767r.
wczesnym życiu Mahometa wiadomo tylko tyle, że podróżował on z karawanami i spotykał wyznawców różnych religii. Gdy miał 25 poprosiła go o rękę czterdziestoletnia wdowa Chadzidża. Urodziła mu trzy córki, ale żadnego syna. PóĽniej...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT