Mamy na stronie: 30552 materiałów

Kontrowersyjne kwestie społeczne

1. Wprowadzenie do tematu.
Ludzkość stoi w obliczu wielu problemów natury etycznej. Kilka z nich, np. kara śmierci, eutanazja, aborcja czy transplantacje budzą szczególne kontrowersje. W tym wypracowaniu spróbuję przybliżyć dwie z tych kwestii oraz przedstawić moje zdanie na ich temat.

2. Kwestia kary śmierci.
Kara śmierci była często stosowana od wielu wieków. Właściwie dopiero epoka nowożytna przyniosła pierwsze rozważania na temat zasadności jej stosowania. Wcześniej nawet Kościół uciekał się do jej stosowania. Jednak sytuacja się zmieniła. Ostatnim dużym dokumentem kościelnym wypowiadającym się na temat kary śmierci była encyklika Jana Pawła II „Evangelium vitae” z 1995 r. Kościół mówi, że życie ludzkie pochodzi od Boga, jest darem Stwórcy i jest święte. Z tej zasady wypływa zasada nienaruszalności życia. Jednak nawet pismo Święte nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat. W Starym Testamencie kara śmierci była przewidziana za najcięższe przestępstwa, które „plamiły” świętość narodu wybranego (homoseksualizm, bicie rodziców, uprawianie magii, cudzołóstwo, zabójstwo). W Nowym Testamencie nie ma aprobaty ani dezaprobaty dla tej kary. Jednak duch Ewangelii jest bliższy miłosierdziu i przebaczeniu.
Katechizm Kościoła Katolickiego poucza: „tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym skutecznym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT