Mamy na stronie: 30552 materiałów

Interpretacja liryku "Pokolenie"

Krzysztof Kamil Baczyński , pseud. Jan Bugaj , urodził się w Warszawie w 1921 roku , był synem krytyka literackiego . W 1939 ukończył gimnazjum , a poźniej , podczas okupacji , studiował polonistykę na tajnym uniwersytecie . Zginął 4 sierpnia 1944 . Pozostawił po sobie spuściznę zawierającą około pięciuset utworów .
Wojna...Cóż to słowo dla nas współczesnych oznacza ? Nasze pokolenie zna je tylko z gazet i z telewizji . Co by się stało , gdybyśmy obecnie byli zmuszeni chwycić karabin w dłoń i stanąć naprzeciwko wroga w walce o obronę ojczyzny .
Czy byśmy się na to zdecydowali ? Kto wie ? To już tylko by zależało od człowieka , który musiałby dokonać tego ostatecznego wyboru .
Takiej szansy nie miał prawie nikt z Pokolenia Kolumbów . Gdybyśmy chcieli porównać je do naszej generacji – jakie wnioski byśmy byli w stanie wyciągnąć ? Totalny kontrast , oprócz jednego szczegółu , łączył by nas tylko wiek .
Ówcześni młodzi ludzie byli wychowywani w innej ideologii , środowisko miało bardziej sugestywny wpływ na młodego człowieka i zarazem wymuszało na nim pewne specyficzne zachowania .
Takim przykładem był jeden z kolumbów , Krzysztof Kamil Baczyński . Pragnął on przeżyć całe swoje życie we wspaniały sposób , dokonawszy rzeczy , o których będzie się opowiadać i pamiętać . Wszystko to by było możliwe jeżeli byśmy mieli do czynienia z nieograniczoną przez jakiekolwiek bariery wolnością . Jednak...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT