Mamy na stronie: 30552 materiałów

Literatura renesansu

Każda epoka w literaturze korzysta z idei epok wcześniejszych, wychwalając je, czasem krytykując. Zastanawiając się nad szeroko pojętym problemem odtwórczości dojść można do zupełnie abstrakcyjnych wniosków. Bo czy można być oryginalnym, kiedy dziedziczy się po przodkach całe mnóstwo pomysłów?
Patrząc na genialne wnioski, do jakich dochodzili Platon czy Arystoteles można powiedzieć, że wszystko zostało już zapisane, przemyślane, stwierdzone, nic nam już do tego. Czemu o odtwórczość oskarżamy renesans? Nie do końca zrozumiałe jest twierdzenie jakoby odrodzenie oparte było wyłącznie na kulturze starożytnej, stając zarazem w opozycji do średniowiecza. W czasach starożytnych Arystoteles twierdził, czego był zupełnie pewien, że nasza planeta jest płaska. Dopiero w wiele lat później, w trakcie rewolucji myślowej, w epoce humanizmu i tak długo oczekiwanej plastycznej perspektywy Mikołaj Kopernik doszedł do wniosku, że Ziemia jest bez wątpienia okrągła, co więcej - przestrzennie ograniczona. Pół tysiąclecia po tym odkryciu, naukowcy obalili kolejną teorię (nie zapominajmy - genialnego!) Arystotelesa, świat nie istniał zawsze, stworzył się dwadzieścia miliardów lat temu, odkrycie to rzuca również nowe światło na wszystkie nauki religijne, w pewnym sensie podważa nawet słowa Biblii.
Począwszy od upadku Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie Europy, nasz kontynent wszedł w okres Średniowiecza, w którym trudno zauważyć...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT