Mamy na stronie: 30552 materiałów

Odrodzenie- wywyższenie pozycji człowieka

W renesansie nastąpiło odkrycie człowieka. Zostało to nazwane antropocentryzmem i polegało na wywyższeniu pozycji człowieka i zniżeniu miejsca Boga w świecie. Koncepcja człowieka wyglądała następująco. Człowiek jest istotą wybitną, szlachetną - w oparciu o cnotę i stosunek człowieka do dobra ogółu. Człowiek renesansu nie powinien się poddawać zbytnio radości, ani rozpaczy.
W renesansie istniały trzy główne hasła odnośnie człowieka, który powinien być wolny, godny i potrafić kochać miłością doczesną. Te założenia mocno odbiły się na literaturze. W swoich dziełach np. Petrarca opisuje miłość, którą obdarzył pewną kobietę. I choć nigdy nie ożenił się z nią (prawdopodobnie nie istniała), to jednak kocha ją aż do śmierci, z kolei Mirandola w swoim utworze „Mowy o godności człowieka”, pisze jak sam tytuł wskazuje o ludzkiej godności oraz o wolności.
Wydaje mi się, że role człowieka, którą mamy wymienioną w cytacie polega właśnie na wypełnianiu przez ludzi tych trzech wymienionych w poprzednim akapicie wartości. Sądzę, że właśnie o to chodziło Montaigneyowi.
„Nie wyznaczam ci, Adamie, […], wszystko to posiadał zgodnie ze swoim życzeniem i swoją wolą.” Wolność – według Giovanniego Pico Della Mirandoli – polegała na swobodzie ludzkiej, którą dał nam Bóg. Artysta uważa, że wszelkie istoty ziemskie z wyjątkiem ludzi zostały stworzone do określonych celów. Człowiek natomiast, jest...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT