Mamy na stronie: 30552 materiałów

świateuropapaństwaludność

Rozwój gospodarczy i społeczny w Europie XVI-XVIII w.

Ludność

Dane z epok poprzedzających pierwsze spisy powszechne (poł. XVIII w.) mają z konieczności jedynie orientacyjny charakter. Ponadto dane przeciętne z natury swej skrywają pokaźne niekiedy różnice pomiędzy częściami składowymi państw (np. rzadsze zaludnienie Litwy niż Korony). Mimo to poniższe zestawienie gęstości zaludnienia w wybranych państwach europejskich dobrze ilustruje odmienności warunków każdego z nich.

Zaludnienie Europy i świata wepoce nowożytnej

Wg Jean-Noela Birabena (1979) Na powolność rozwoju ludnościowego Europy wpływały cykliczne nieurodzaje (zwykle na każde stulecie przypadało 20-25 lat nieurodzaju), powodujące wzrost umieralności. Mniejsze znaczenie niż w średniowieczu miały natomiast epidemie, które pojawiały się lokalnie (głównie w miastach) i nie ogarniały całego kontynentu. Dalsza minimalizacja ich oddziaływania była zasługą zarządzeń sanitarno-higienicznych; w poł. XVIII w. z pomocą przyszła wiedza medyczna (szczepienie ospy). Nadal jednak niska była średnia długość życia.Wskaźnik ten obniżała bardzo wysoka umieralność niemowląt.
Wieś europejska w XVI-XVIl1 w.W epoce nowożytnej gospodarka prawie wszystkich regionów Europy była nadal zdominowana przez rolnictwo i hodowlę. Dlatego mówiąc o stosunkach na wsi w stuleciach XVI-XVIII, trzeba pamiętać, że traktuje się o większości ludności, która (z nielicznymi wyjątkami miast-państw) wytwarzała przeważającą część...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: