Mamy na stronie: 30552 materiałów

Tematyka władzy

Władza - zdolność używania czegoś w sposób dowolny, poruszania czymś, moc, siła; siła duszy, potęga umysłowa: rozum, uczucie, wyobraźnia, pamięć itp.(...)
Władca - człowiek, który włada czymś, ma władzę nad czymś, panuje.(...)
Władać - móc używać czegoś bez ograniczeń(...)
Tak została scharakteryzowana władza w MAŁYM SŁOWNIKU JĘZYKA POLSKIEGO, ale czym jest naprawdę? Jest to niewątpliwie trudne pytanie, ponieważ jest inaczej odbierana przez różnych ludzi. Inaczej będzie o niej mówił król, prezydent, dyrektor, a inaczej pracownik zakładu, uczeń, szary obywatel... Problem ten poruszało i nadal porusza wielu pisarzy, poetów.
Chęć panowania towarzyszy nam już od początku świata. W Mitologii wojny o władzę prowadzili ze sobą bogowie (wojna z tytanami), zjadali własne dzieci bojąc się utraty władzy nad światem (Kronos), pragną przejąć na zawsze panowanie (Eteokles wypędza Polinejkesa, który następnie pragnie odzyskać tron...) W Antygonie i w Odprawie posłów greckich pojawia się także pytanie, jak powinien postępować idealny władca - zgodnie z uczuciami (jak chciał Antenor), czy przekonaniami (Kreon)?
W Biblii ludzie zostali wygnani z raju ponieważ ulegli pokusie i zjedli zakazany owoc - jabłko, które miało sprawić, że będą mądrzejsi od samego Boga i że będą mieli nad wszystkim kontrolę. Innym przykładem jest Wieża Babel, przy pomocy której, ludzie chcieli wspiąć się do nieba, do Boga -...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT