Mamy na stronie: 30552 materiałów

renesansokresżycieeuropaczłowiek

Życie w okresie Renesansu

Renesans przesiąknięta humanizmem i antropocentryzmem epoka tak wyraźnie odróżnia się od panującego jeszcze dwieście lat temu w Europie średniowiecza. Począwszy od XV w następuje odradzanie się kultury starożytnej. Nowe podejście do Boga, świata , celu życia a także do spraw materialnych jest widoczne na każdym kroku . Człowiek staje się bardziej twórczy i samodzielny. Żyje dostatnio , a więc ma więcej czasu na tworzenie własnej filozofii . Następuje skupienie uwagi na sprawach doczesnych: gospodarczych społecznych i cywilizacyjnych przez co osłabienie teocentryzmu staje się coraz bardziej zauważalne. Nikt już nie stara się umartwiać od urodzenia do śmierci i żyć w stałej bojaźni przed stwórcą. Koncepcja życia zmieniła się znacznie w wielu dziedzinach.
Antropocentryzm i humanizm z przyświecającym mu mottem Terencjusza "Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce" uwidacznia się w twórczości wielu ówczesnych autorów . Jan Kochanowski we fraszce "Do gór i lasów " lansuje siebie na wzorowego humanistę .Opisuje on mnogość zagranicznych podróży , które odbył :
" Jażem Francuzy, ja Niemcy , ja włochy
Jażem nawiedził Sybilijne lochy "

dzięki nim poznał wiele tajemnic świata . Nadmierne chwalenie się erudycją było praktyką powszechną w owych czasach. Każdy renesansowy człowiek powinien być wszechstronny i wiedzieć jak najwięcej o otaczającej go naturze. Mikołaj Rej w "Żywocie człowieka poczciwego"...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT