Mamy na stronie: 30552 materiałów

norwidodczuciaświatliteraturapolska

Analiza myśli C.K. Norwida "Autorów sądzą ich dzieła", na podstawie literatury polskiego oświecenia

!--StartFragment --

 "Autorów sądzą ich dzieła". Oto hasło dzisiejszej rozprawy przed Sądem Dziejowym.Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. I. Krasicki, Julian Ursyn Niemcewicz, Voltaire, S. Staszic, Franciszek Salezy Jezierski.Oskarżenie będzie opierać swą argumentację na dorobku twórczości wyżej wymienionych autorów.Obronę oskarżeni przejęli na siebie, gdyż twierdzą, że są w stanie odpowie- dzieć na każde pytanie i przyznać się do swych poglądów. Rozprawa odbywa się przy drzwiach zam- kniętych...

[Proszę wstać, Sąd idzie]

-Jako pierwszego z powołanych dzisiaj na osąd dziejów oskażonych poproszę o powstanie I.Krasickiego. Głos ma oskarżenie.

-W swej satyrze "Do króla" krytykował pan władcę, starając się wykazać, iż nie nadaje się on do sprawowania tego urzędu.Podżeganie ludzi przeciwko władzy, czyż nie.

- Jest pan w błędzie. Przecież argumenty krytyki króla są tak bezsensowne, że mogą wykazać tylko głupotę społeczeństwa sarmackiego.Proszę dokładniej przestudiować akta, a nie opierać się na pogłoskach.

- [Po półgodzinnej analizie stosu papierów] Rzeczywiście, ma pan rację. Jednakże jakiemu celowi miały służyć panskie bajki ? Nie wnoszą nic nowego, są odrealnione i zupełnie niepotrzebne.

- Gdyby przyjrzał się pan im uważniej, może zauważyłby pan "drugą treść" oraz morały, które przecież służą pouczaniu ludzi.Chociażby "Szczur i Kot"

- Niech Wysoki Sąd wyrazi później wyrazi swe...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT