Mamy na stronie: 30552 materiałów

polskapoetażyciorysmickiewicz

Biografia Adama Mickiewicza-okres III (daty)

PODRÓŻE PO EUROPIE
DATA WYDARZENIE
27.V.1829 r. M. wypływa statkiem "George II" z Kronsztadu przez Hamburg do Berlina (przepływał też przez Travemünde i Lubekę).
5-30.VI.1829 BERLIN. M. chodzi na wykłady Hegla, zapoznaje się ze studentami z Polski, która już nie czuje takiego podziwu dla M., jak to było w Rosji. M. poznaje młodego poetę, Stefana Garczyńskiego. M. dzięki Garczyńskiemu poznaje prof. Gansa .
DREZNO. Milsze miasto dla Mickiewicza, niż Berlin. Poznaje w domu polskim hrabiego Grzymałę-Jabłonowskiego.
PRAGA. W oberży "Pod Wiechą" poznaje czeskiego pisarza Hankę i Czelakowskiego.
KARLSBAD. Spotkanie z Odyńcem, który odtąd towarzyszy M. w podróży.
WEIMAR. M. i Odyniec spotykają się z Goethem w jego willi; są chłodno potraktowani przez Goethego. Obaj jednak są zaproszeni na obiad do synowej Goethego, Ottilie. Odtąd M. i Goethe codziennie się spotykają. 29.VIII - teatr weimarski wystawia "Fausta" .
25.IX. 1829 Rozpoczyna się podróż do Włoch. W oberży w Splügen M. pisze ostatni wiersz do Maryli. M. i Odyniec przybywają do miasteczka włoskiego Chiavenny. Zwiedzają kolejno: Mediolan (1.X), Padwę, Wenecję (7-20.X), Ferrarę, Bolonię i Florencję (pobyt ok. 3 tygodni).
18.XI.1829 RZYM. Zatrzymali się w Albergo di Europa na Corso. Zwiedzali: Kapitol, Forum Romanum, Koloseum, Watykan; doznają rozczarowania na widok "małego i brudnego" Tybru. Spotkanie z księżną Zeneidą Wołkońską, księciem rosyjskim Gagarynem,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT