Mamy na stronie: 30552 materiałów

Bohaterowie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza to prawdziwi patrioci.

Bohaterowie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza to prawdziwi patrioci
Co to jest patriotyzm i co znaczy w literaturze polskiej?
Patriotyzm to wielkie słowo. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, a także gotowość poświęcenia się dla narodu. Literatura polska jest prawdziwą szkołą uczuć patriotycznych, bo niemal od początku swego istnienia wyraża głęboką troskę o losy ojczyzny, tworzy wzorce osobowe prawdziwego patrioty i obywatela. Najlepszym przykładem jest "Pan Tadeusz" - epopeja narodu polskiego - przedstawia fakty, zachowania i cechy narodowe. Między innymi patriotyzm.
"Pan Tadeusz" to bez wątpienia jedno z największych dzieł literatury polskiej. Na jego wartość literacką złożyło się wiele czynników: czas jego powstania, bardzo trudne dla Polaków chwile - zabory, ciągłe prześladowania, walka o wolność i nadzieje pokładane w kolejnych przywódcach.
Dlaczego powstał ten utwór i co skłoniło autora do jego napisania - to następne pytanie, na które będę chciał odpowiedzieć.
Adam Mickiewicz pisząc ten utwór na emigracji w Paryżu, chciał wyrazić swoją tęsknotę za ojczyzną, co uczynił w pierwszych wersach swojego dzieła:
"Litwo ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT