Mamy na stronie: 30552 materiałów

Część III "Dziadów" jako dramat romantyczny

Część III "Dziadów" określa się mianem najsłynniejszego dramatu romantycznego. Czym więc charakteryzuje się dramat romantyczny ?

Przede wszystkim zerwaniem trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Akcja nie dzieje się w jednym miejscu, lecz np. w celi więziennej, w domu Senatora, w Wilnie, Warszawie, we Lwowie, itd.. Dowolna kompozycja scen powoduje, iż nieustannie przenosimy się z miejsca na miejsce. Czas akcji też nie jest spójny, obejmuje około roku. Wydarzenia mają miejsce przykładowo w Zaduszki, w wigilię Bożego Narodzenia i na Wielkanoc. Także akcja nie jest jedną całością - obserwujemy wiele wątków, często wcale z sobą nie związanych. Całość komponowana była w sposób luźny, epicki, bez przestrzegania bezpośrednich związków przyczynowo - skutkowych pomiędzy poszczególnymi scenami. Jest także w "Dziadach" wiele scen zbiorowych. Duży nacisk położony został na dynamizm bohatera, nieustannie zmienia się on. Ponadto duże znaczenie mają jego stany emocjonalne i duchowe - autor wnika w głąb jego duszy.

Charakterystyczną cechą "Dziadów" jest synkretyzm utworu. Prócz cech dramatu (dialogi i monologi) znajdujemy w "Dziadach" także liczne partie epickie - przykładem mogą być opowiadania (np. o Cichowskim), opisy (szczególnie widoczne jest to w "Ustępach") czy bajki. Występują tu także elementy liryki (modlitwy, pieśni). Najbardziej liryczna, pełna emocji, ekspresji, uczuć, poetyckiego "zapału" jest Wielka...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT