Mamy na stronie: 30552 materiałów

Epopeja „Pan Tadeusz” - taka radosna i taka gorzka. Taka jasna i taka bezlitośnie rozmar

Napisanie „Pana Tadeusza” było dla Adama Mickiewicza próbą oderwania się od okrutnej rzeczywistości. W swoim utworze zawarł niemal idylliczny obraz „kraju lat dziecinnych”, a także ukazał wszelkie wady w społeczeństwie polskim.
„Pana Tadeusza” możemy nazwać baśnią dla dorosłych, której celem było niesienie otuchy po klęsce powstania listopadowego. Genezy powstania utworu możemy także doszukiwać się w tęsknocie autora za ojczyzną, którą opuścił przymusowo, oraz chęć powrotu do dzieciństwa, które było dla niego krainą szczęścia, pozbawioną trosk i wszelkich zmartwień.
Gorzka prawda, zawarta w epopei dotyczy szlachty polskiej. Mickiewiczowi nie podobała się moda na wszystko co było francuskie. Podkomorzy mówi do Sędziego „Ach, ja pamiętam czasy, kiedy do Ojczyzny pierwszy raz zawitała moda francuszczyzny! Gdy raptem paniczyki młode z cudzych krajów wtargnęli do nas hordą gorszą od Nogajów, prześladując w Ojczyźnie Boga, przodków wiarę, prawa i obyczaje, nawet suknie stare”. Tak opisuje Mickiewicz wszelkie zmiany jakie zaszły w sposobie bycia Polaków. Poddaje ich bezlitosnej krytyce mówiąc „Żałośnie było widzieć wyżółkłych młokosów, gadających przez nosy, a często bez nosów, opatrzonych w broszurki i w różne gazety, głosząc nowe wiary, prawa, toalety”. Naszemu wieszczowi nie podobało się także to, że Polaków bardzo łatwo było podporządkować do czegoś „Miała nad umysłami wielką moc ta tłuszcza; bo Pan...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT