Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pan Tadeusz - historia w utworze

Adam Mickiewicz (1798 -  1855r. ) był jednym z największych polskich poetów, publicystów, uważany jest współcześnie za największego pisarza polskiego - jednego z wieszczów narodowych. Był jednym z najwybitniejszych twórców romantyzmu polskiego, duchowym przywódcą Polaków, o którym Zygmunt Krasiński powiedział: „My z niego wszyscy”.

Niedługi, niespełna dwuletni okres, od września 1832 do lipca 1834r. , to czas, w którym Adam Mickiewicz pisał i drukował poemat „Pan Tadeusz”. On sam tak wyraził się o swoim dziele: „Piszę teraz właśnie poema wiejskie, w którym staram się zachować pamiątkę dawnych naszych zwyczajów i skreślić jakkolwiek obraz naszego życia wiejskiego, łowów, zabaw, bitew, zajazdów etc. Scena dzieje się w Litwie około roku 1812, kiedy jeszcze żyły dawne podania i widać było ostatki dawnego wiejskiego życia”.

„Pan Tadeusz” wyrósł z doświadczeń i obserwacji, dotyczących sporów między polskimi emigrantami polistopadowymi, poczynionych przez Mickiewicza w Paryżu. Pierwsze księgi pisał poeta ogarnięty nadzieją na rychłe polityczne przeobrażenia w Europie; zwątpienie i żal wyrażone w Epilogu świadczą o rozczarowaniu poety przebiegiem historii. Tęsknota wygnańca za ojczyzną wywołała w pamięci jego wspomnienia kraju lat dziecinnych, szlacheckiej Polski, odchodzącej w przeszłość. W Epilogu Mickiewicz mówi, że praca nad utworem była dla niego ucieczką od sporów emigracyjnych i chwilą powrotu do ukochanej...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT