Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pan Tadeusz - jako najdojrzalsze dzieło Mickiewicza

Spuścizna literacka największego polskiego poety romantyzmu – Adama Mickiewicza , obejmuje wiele wspaniałych dzieł takich jak : ody , pieśni , listy , wiersze , ballady , sonety , powieści poetyckie . Jednym z nich ukazującym w pełni kunszt wielkiego mistrza jest „Pan Tadeusz” . Gdy w czerwcu 1834 roku w Paryżu ukazało się pierwsze wydanie tego poematu , zostało przyjęte bardzo chłodno zarówno przez czytelników , jak i krytykę . Z czasem jednak utwór zdobył rangę epopei narodowej , a wielu pisarzy podejmowało próby jego kontynuacji .

Pan Tadeusz” został napisany ku pokrzepieniu serc Polaków , marzących o odzyskaniu niepodległości ojczyzny . Fabuła utworu obejmuje przełomowe dla społeczeństwa wydarzenia historyczne – co jest charakterystyczne dla eposu . Jest też wyrazem głębokiej miłości i tęsknoty poety za „krajem lat dziecinnych” . Autor przeniósł akcję poematu w przeszłość , by móc ukazać odchodzący już świat i kulturę staroszlachecką . Dzieło Mickiewicza jest więc zgodne z założeniami romantyzmu , choć nie odpowiada im w pełni . Autor na przykład ukazuje w nim sielankowe piękno codziennego życia .

 

Opracowanie "Pana Tadeusza" jest dostępne na streszczenia.pl


Z właściwym sobie mistrzostwem poeta opisuje bohaterów swego dzieła nadając im „ludzkie” cechy , dalekie od idealnych uduchowionych postaci literackich epoki. Najlepszym tego przykładem jest główny bohater - Jacek Soplica , który był...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT