Mamy na stronie: 30552 materiałów

Pan Tadeusz - opracowanie w.III

Dzieło było pisane od  1832 roku z pewnymi przerwami przez 15 miesięcy, drukiem utwór ukazał się w Paryżu w 1834 roku. Według pierwotnego zamiaru miała to być idylla w typie „Hermana i Doroty” Goethego, ale w toku pracy utwór rozrósł się w epicką epopeję z życia szlachty w XII księgach.

 

Opracowanie/streszczenie Pan Tadeusz

Geneza utworu została wyjaśniona przez samego poetę w „Epilogu”. Praca nad utworem była dla poety ucieczką od intryg i waśni paryskiej, polskiej emigracji. Dźwięczą tu jeszcze słowa szczerego żalu poety, że nie wziął udziału w powstaniu:

„Biada nam zbiegi, żeśmy w czas morowy Lękliwe nieśli za granicę głowy”.

Najlepszym od swarów i emigracyjnych kłótni był dla poety kraj lat dziecinnych. Poeta wyjaśnia również dlaczego nie podjął się pisania o dziejach najnowszych, najbardziej tragicznych:

„Ale o krwi tej, co się świeżo lała
O łzach, którymi płynie Polska cała, (...)
O nich pomyśleć - nie mieliśmy duszy ! (...)
O, Matko Polsko ! Ty tak świeżo w grobie
Złożona - nie ma sił mówić o tobie”.

W końcowym fragmencie „Epilogu” poeta pisze o swych marzeniach, aby jego utwory trafiły do każdego polskiego domu, a będzie to dla poety droższa nagroda niż laur z Kapitolu.

Bodźcem do napisania „Pana Tadeusza” była też dręcząca poetę tęsknota do rodzinnej Litwy, którą opuścił w 1824 roku. Najpełniejszym i najbardziej wzruszającym wyrazem tej tęsknoty jest „Inwokacja” rozpoczynająca...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT