Mamy na stronie: 30552 materiałów

Utwory programowe romantyzmu "Oda do młodości" i "Romantyczność" Mickiewicz

Oda - utwór wierszowany, najczęściej stroficzny o charakterze pochwalno - panegirycznym lub dziękczynnym utrzymany w patetycznym stylu, opiewający wybitną postać, wydarzenie, uroczystość.

Utwór przeznaczony dla młodzieży filomackiej stał się manifestem programowym młodego pokolenia. Charakterystyczny dla głównego przesłania jest już sam tytuł. "Oda do młodości" jest formalnie nawiązującym do klasycyzmu manifestem światopoglądowym wchodzącego w dorosłe życie młodego pokolenia romantyków. Jest również próbą podjęcia dyskusji ideowej z oświeceniowymi tradycjonalistami. W "Odzie do młodości" przeciwstawione są sobie dwa ścierające się ze sobą i walczące o dominację światy. Pierwszy to świat stary, stworzony przez ludzi oświecenia, natomiast drugi, nowy, to ekspansywny świat młodości. Mickiewicz zdecydowanie odcina się od świata starego, jest mu nieprzychylny, wręcz wrogi. Dla podmiotu lirycznego młodość będzie sprawą najważniejszą, będzie siłą sprawczą wielkiej przemiany dziejowej, możliwej dzięki pokonaniu tego, co stare i martwe.

"Bez serc, bez ducha,

To szkieletów ludy".

Mickiewicz zarzuca staremu światu wewnętrzną pustkę, wypalenie, zdominowanie przez ciemnotę, zacofanie, egoizm. Jest to świat ludzi przeżytych, bez perspektyw. To rzeczywistość, w której zamroczeni wiekiem starcy nie dostrzegają wokół siebie żadnych wartości. Każdy z nich jest zajętym własnymi, przyziemnymi i błahymi...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT