Mamy na stronie: 30552 materiałów

Średniowieczny rycerz

- Łapać złodzieja! - krzyczy gospodarz karczmy.
W pogoń za mną ruszyło około dziesięciu chłopa. Wiedziałem, że nie mam zbyt dużych szans na ucieczkę przed konnym pościgiem. Czmychałem, więc do pobliskiego lasu, gdzie ścigający mnie jeźdźcy nie mogli poruszać się tak szybko jak na otwartym terenie. Powiedziałbym nawet, że musieliby zejść z konia by przebić się przez leśną gęstwinę. Moje przypuszczenia na szczęście sprawdziły się. Udało mi się umknąć.
Nie był to mój pierwszy raz łamania prawa. Już wiele razy kradłem jedzenie oraz różne kosztowności - biżuterie itp. Wiedziałem, że to złodziejstwo nie potrwa już długo i, że prędzej czy później ktoś mnie złapie tym bardziej, że jestem poszukiwany listem gończym.
Musiałem więc uciekać z kraju i ukryć się gdzieś na jakiś czas, aż wszystko ucichnie. Najbardziej odpowiednim miejscem było Państwo Krzyżackie.
W zakonie tym można było zostać rycerzem i znaleźć w ten sposób schronienie przed sprawiedliwością świecką, pod warunkiem poddania się żelaznej dyscyplinie wojskowej. Rycerzem jednak mógł zostać w zasadzie tylko człowiek pochodzący z rodu rycerskiego, którego językiem ojczystym był niemiecki. To był duży problem, lecz na szczęście znałem bardzo dobrze język niemiecki. Jedynym kłopotem było "rycerskie pochodzenie". Miałem jednak nadzieje, że uda mi się przechytrzyć w jakiś sposób krzyżackich rycerzy.
Wyruszyłem, więc w stronę...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT