Mamy na stronie: 30552 materiałów

Król Edyp Sofoklesa

KRÓL EDYP

Dokonaj analizy i interpretacji podanego fragmentu „Króla Edypa” Sofoklesa.

Wstęp
„Król Edyp’ to utwór pokazujący i analizujący przyczyny klęski życiowej głównego bohatera. Był to władca sprawiedliwy, dobry, kochający swój lud i pragnący przyjść mu z pomocą w czasie klęski. Jego szlachetność i odwaga została zauważona i chwalona przez chór.. Jednak losy Edypa skończyły się tragicznie. Okrutne przeznaczenie się wypełniło, choć Edyp bronił się przed nim. Jakie były tego przyczyny? Dlaczego poniósł klęskę?
Rozwinięcie
W przedstawionej scenie Edyp rozmawia z Tyrezjaszem – ślepym wróżbitą, który został obdarowany umiejętnością przewidywania przyszłości i rozumienia przeszłości . Edyp wezwał go, gdyż chce ulżyć ludowi nękanemu zarazą, a według wróżby Febusa wyzwolenie miasta nastąpi „skoro odkrywszy morderców Lajosa na śmierć ich albo na wygnanie skażemy”. Edyp dostrzega w Tyrezjaszu „zbawcę i lekarza” Teb , gdyż ufa, że on zna prawdę. Jednak Tyrezjasz nie chce tej prawdy ujawnić. Wypowiada bardzo ważne słowa o tragicznej, nie uświadomionej winie Edypa:
„Biada, o biada tej wiedzy, co szkodę
Niesie wiedzącym.”
Mimo to król nalega, by Tyrezjasz, który zna mordercę, nie milczał, bo to doprowadzi do zniszczenia miasta. Kiedy wróżbita nadal się upiera, by nie wyjawić strasznej dla Edypa prawdy, jego gniew przeradza się w oskarżenie:
„wiedz ty, iż w moim mniemaniu
Tyś...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT