Mamy na stronie: 30552 materiałów

kreonwładcaantygonawładzaprawo

Problematyka prawa i władzy w Antygonie

W "Antygonie" jest mowa o prawach stanowionych przez władcę państwa (Kreona) i obyczajowo-religijnych, a dotyczących obowiązków żywych wobec zmarłych. Decyzja Kreona jest sprzeczna z odwieczną tradycją i powoduje jego konflikt z Antygoną oraz jej stronnikami.

Racje Kreona: - chciał ukarać przejaw zdrady ojczyzny, przestrzec przed podobnymi czynami w przyszłości, - chciał inaczej potraktować obrońcę - Eteoklesa i zdrajcę - Polinejkesa, - kierował się troską o dobro państwa, - jako władca miał prawo wydawać prawa obowiązujące obywateli.

Wydając swe decyzje, Kreon powinien szanować prawa i zakorzenione od dawna tradycje obyczajowo-religijne.

Mógł swój cel osiągnąć inaczej: - różnicując charakter pogrzebów dwóch braci, - kazać pochować Polinejkesa za murami miasta. Jego błędy były wynikiem niedoświadczenia w sprawach władzy.

Racje Antygony: - jednakowa miłość do obu braci, - przestrzeganie praw obyczajowo-religijnych utożsamianych z wolą bogów, - obawa przed zemstą erynii, - duma królewska bohaterki upominającej się o cześć brata - królewicza, - obrona godności człowieka - brata.

W przedstawionym konflikcie nie ma zwycięzcy, co dowodzi, że żadna ze stron nie miała racji absolutnych.

Wnioski końcowe.

1. Antygona miała racje moralne, jednak jako obywatelka postąpiła niewłaściwie lekceważąc ustanowione przez władcę prawo państwowe. Autor sugeruje, że każdy człowiek winien przestrzegać praw...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT