Mamy na stronie: 30552 materiałów

Wielkość i jednocześnie małość człowieka

Od zarania dziejów naszej cywilizacji, człowiek nie był wolny od rozterek duchowych. Po zaspokojeniu swoich najważniejszych potrzeb bytowych jak pożywienie, bezpieczeństwo, schronienie, potrzebował wskazówek moralnych jak żyć i postępować. Ktoś musiał stworzyć ład i porządek.
Kilka tysięcy lat temu w Azji Mniejszej powstała Biblia, która była pierwszą i jednocześnie najważniejszą księgą ujawniającą rozterki ówczesnego człowieka. Według Pisma Świętego stwórcą nieba i ziemi był jeden Bóg – Jahwe. Jego największe dzieło to człowiek, stworzony na obraz i podobieństwo Pana. Czy jednak jest możliwe, aby ludzie dorównali swemu Stwórcy ?
W innym miejscu i czasie, nad Morzem Śródziemnym powstała kolejna kultura. W odróżnieniu od biblijnej uznawała wielobóstwo. Bogowie greccy, a później rzymscy byli inni od Jahwe. Posiadali takie same wady, jak ludzie nad którymi panowali.
Człowiek antyczny stworzył kulturę europejską, dał podstawy dla wielu dziedzin nauki. Czy był jednak ideałem ?
Można więc postawić tezę: człowiek jest wielkością i małością jednocześnie - ,którą postaram się udowodnić wybranymi przypowieściami biblijnymi i mitami oraz przykładami z literatury antycznej.
Ze Starego Testamentu najbardziej znaną była przypowieść o „Stworzeniu Świata”. Bóg stworzył niebo, ziemię, zwierzęta i największe swoje dzieło – człowieka - najpierw Adama potem Ewę .Człowiek ten otrzymał władzę w całym Edenie....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT