Mamy na stronie: 30552 materiałów

Przeplatanie się współczesności i historii w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego

"Wesele", dramat Stanisława Wyspiańskiego jest utworem napisanym na przełomie wieków dziewiętnastego i dwudziestego. W owym czasie w Polsce dominowały nurty modernistyczne, a okres literacki nazwano Młodą Polską. Wesele to dramat realistyczny, oparty na prawdziwym wydarzeniu, jakim był ślub Rydla ( Pana Młodego ) z Mikołajczykówną ( Panna Młoda ). W utworze przedstawione zostały dwie najważniejsze grupy społeczne. Ocena obydwu wypadła jednak raczej niekorzystnie. Z utworu wybija się niemożność zrozumienia jednej ze stron przez drugą. Głównym źródłem nieporozumień między inteligencją a chłopami jest zakorzeniona w świadomości galicyjska rzeź, rabacja Jakuba Szeli. Wyspiański pokazuje również inne przyczyny spowalniające wybuch powstania, walki o niepodległość. Kilka postaci posiada głębszy rys psychologiczny, aby dokładniej zobaczyć problemy nurtujące ówczesną Polskę. Treść zawartą w utworze możemy podzielić na wydarzenia i problemy dotyczące teraźniejszości i przeszłości.
Współczesność w "Weselu", okres w którym żył i tworzył Wyspiański, czyli początki naszego stulecia, jest bardziej rozbudowana o przeszłości. Możemy ją podzielić na kwestie polityczne oraz społeczno-obyczajowe.
Pierwszym z elementów politycznych, dotyczących Europy jest trwająca od wielu lat stabilizacja sił w Europie. Mimo wielu podejmowanych prób zaburzenia równowagi nic się nie zmieniło. W roku 1807 Napoleon zaczął swoją...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT