Mamy na stronie: 30552 materiałów

Folder Gminy Sejny

Miasto Sejny leży nad rzeką Marychą. Od drogowego przejścia granicznego w Ogrodnikach dzieli je 10 km, zaś 25 km od przejścia kolejowego w Trakiszkach.
Historia miasta sięga początków XVI w., choć wspominają je dopiero kroniki z przełomu XVI i XVII w. Do dziś zachował się stary układ urbanistyczny przypominający literę X.
Od najdawniejszych czasów Sejny były regionalnym ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym. Dziś rozwija się w mieście przemysł rolno - spożywczy oraz handel.
Miasto Sejny jest wspaniałym punktem wypadowym w rejon północno - wschodniej części Puszczy Augustowskiej oraz nad piękne jeziora przygraniczne Gaładuś, Hołny, Sztabinki, Berżnik i inne - akweny o czystych wodach, dobrych łowiskach i kąpieliskach oraz miejscach do obozowania. W Sejnach rozpoczyna się liczący prawie 70 km szlak turystyczny pieszy i rowerowy. Prowadzi przez Smolany, Puńsk, Zaboryszki, Fornetkę, Bacejły, Rutka Tartak, Poplin do Oklin.


W Sejnach znajduje się wiele cennych zabytków, są to: klasztorny zespół podominikański : póĽnorenesansowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z lat 1610-19, przebudowany w 1760 r., klasztor 1619-1706, przebudowany na początku XIX w., mur i bramy z XVIII w.; synagoga z lat 1860-70; ratusz z około 1840 r.; poewangelicki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX w., szereg kamieniczek z 2 połowy XIX w., układ urbanistyczny miasta z XIX w.


I. ROLNICTWO
Powiat sejneński to region...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT