Mamy na stronie: 30552 materiałów

Samorząd lokalny

Gmina- najmniejsza jednostka podziału terytorialnego państwa. Termin ten oznacza zarówno określony obszar, jak i zamieszkujących go ludzi. W Polsce gmina jest wspólnotą mieszkańców i podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Władzę sprawują w niej przedstawiciele ogółu mieszkańców. Gmina poza zadaniami własnymi wykonuje także zadania zlecone przez państwo i pozostaje pod jego nadzorem.

Samorząd lokalny (terytorialny)-organizacja mieszkańców określonego rejonu, których łączą wspólne sprawy i interesy wynikające z bliskiego sąsiedztwa. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina.

Jakie sprawy można załatwić w urzędzie:
Gminy: Gmina wydaje dowody osobiste, akty urodzin, ślubu i zgonu. Urzędnicy gminy udzielają ślubu, rejestrują poborowych, wydają koncesje. Tu obywatel zamelduje się i wymelduje, zarejestruje działalność gospodarczą, dostanie numer PESEL i zapłacimy niektóre podatki. W gminie znajdziemy geodetę i poznamy plan zagospodarowania przestrzennego. Tu będziemy się zabiegać o zasiłki, pomoc rzeczową i o miejsce w domu pomocy społecznej.
Powiatu: Tu należy się zgłosić, gdy chce się zmienić imię lub nazwisko. Urzędnicy starostwa roztoczą nadzór nad rozpoczętą budową, zarejestrują samochód i motocykl. Od nich otrzymuje się prawo jazdy i kartę wędkarską. Starosta wydaje pozwolenie na organizację...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT