Mamy na stronie: 30552 materiałów

parlamentstolicacentrumprowincjaelement

Warszawa od XVI do XVIII wieku

Warszawa... U progu trzeciego tysiąclecia ma ponad 2 mln mieszkańców, jest wielkim i ważnym miastem, jest stolicą. Tutaj mieszczą się wszystkie państwowe urzędy, parlament, siedziba prezydenta, wszystkie ministerstwa. Także większość ważnych wydarzeń artystycznych ma miejsce w Warszawie. Nie ma żadnego "ważnego" gościa, który nie odwiedziłby stolicy. Wreszcie to miasto dzięki położeniu w centrum Polski jest obligatoryjnym miejscem przejazdu (chociażby z powodu braku mostów na Wiśle) niemal wszystkich podróżujących ze wschodu na zachód (i odwrotnie) oraz z północy na południe.
Dziś wspominając o Polsce nie można pominąć Warszawy. Ale czy było tak zawsze? Czy w XVI i XVII Warszawę, posiadająca zaszczytny tytuł stolicy można było naprawdę nazwać STOLICĄ, czy może było to miasto z tytułem, ale na niego nie zasługujące? Na te i inne pytania, które nasuwają się na myśl osobie rozważającej ten problem postaram się odpowiedzieć w tej pracy.
Przede wszystkim trzeba wyjaśnić jak rozumiane jest pojęcie stolicy oraz miasta prowincjonalnego. Stolica - zwykle największe miasto w państwie, centrum polityczne i kulturalne kraju, niejako wyróżniane spośród innych, miasto prowincjonalne zaś - jak sama nazwa wskazuje - to miasto położone na prowincji, z niewielką ilością mieszkańców, jak i atrakcji. Nie warto też szukać tam uniwersytetów, czy szkół wyższych, ponieważ miasta prowincjonalne nie są (i nie były) z...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT