Mamy na stronie: 30552 materiałów

Biografia Stanisława Lem

Stanisław Lem jest na pewno najwybitniejszym jak dotąd przedstawicielem polskiej literatury fantastycznej, a wśród autorów światowej SF należy do najściślejszej czołówki. Tych tez nikt orientujący się choć nieco w zagadnieniach literatury SF nie będzie podważał - nie są to kwestie gustu (np. Dostojewskiego, Tołstoja, Conrada tez można nie lubić, co w niczym nie umniejsza ich pozycji wśród największych prozaików wszech czasów), lecz po prostu fakty.

Ja poszedłbym nawet dalej - kto wie, czy Lema nie należałoby uznać także za najwybitniejszego prozaika w całej powojennej literaturze polskiej. Zastanówmy się - w poezji polska literatura powojenna nie ma się raczej czego wstydzić (Miłosz, Herbert, Różewicz, Szymborska to światowej klasy poeci), w dramacie Mrożek stanowi klasę sam dla siebie, natomiast wśród prozaików powojennych nie fantastycznej literatury brak (moim skromnym zdaniem) wielkich nazwisk.

Wynika to z niezrozumiałej dla mnie postawy większości zawodowo zajmujących się literaturą, którzy nie wiedzieć czemu literaturę SF traktują jako jakiś peryferyjny podgatunek, coś nie wiele lepszego i wybitniejszego artystycznie niż np. książki dla dzieci. Dla większości szanownych panów krytyków, SF to nie jest Prawdziwa Literatura, ale jakieś szczeniackie teksty na...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT