Mamy na stronie: 30552 materiałów

Bohatrowie walk o wyzwolenie Polski w latach 1939-1945

Bohater to słowo wieloznaczne.  Mówiąc bohater możemy mieć na myśli postać książkową, albo osobę, która zasłużyła się czymś w życiu realnym. Okres II wojny światowej jest bogaty w bohaterów obydwu rodzajów. Niektórzy z nich zaliczają się do obydwu z tych grup. Dlatego też chciałabym od nich zacząć.

Głównym utworem, który wyróżnia te cechy spośród tych, które przeczytałam są "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Występują w tej książce trzej główni bohaterowie. Są nimi Zośka, Rudy i Alek. Walczą oni o wyzwolenie Polski mimo tego, że mają z początku jedynie 18 lat. Dwóch z nich przepłaca to życiem. Zośka przeżył te zdarzenia, które skrzętnie notował w swoim pamiętniku na podstawie którego Aleksander Kamiński stworzył tą książkę.

Należałoby teraz konkretniej uściślić czym oni sobie zasłużyli, że nazwałam ich bohaterami. Ich działalność zaczęła się od walki z okupantem. Były to na pierwszy rzut oka drobne czyny, ale jak się później okazało bardzo niebezpieczne. Na większą skalę przynosiły Niemcom duże straty moralne. Chłopcy rysowali na murach kotwice, które były znakiem Polski walczącej. Wypisywali różne hasła antyniemieckie. Rysowali żółwie, które miały oddać rodzaj pracy Niemców.

Od tego zaczęli. Potem zaczęli odważać się na większe czyny. Zdjęli tablicę niemiecką z pomniku Matejki. Niedługo po tym zaczęli już walkę z bronią w ręku. Udało im się powstrzymać...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT