Mamy na stronie: 30552 materiałów

Cierpienie - niepotrzebny ból a może ˇródło inspiracji?

Dzień jak każdy inny.  Mała dziewczynka wraca ze szkoły do domu. Przechodzi przez jezdnię i nagle... boom - pijany kierowca. Lekarze stwierdzają:... nie będziesz chodzić, przykro nam. Jej też.
Mijają lata. Jej rówieśnicy zakochują się, bawią i zakładają rodziny. A ona?

Całe jej życie to opery mydlane w telewizji. Cały świat to małe, puste mieszkanie gdzieś w bloku. Jest sama, nikt jej nie odwiedzi, nikt nie przytuli i nie porozmawia. Spisana na straty przez dawnych przyjaciół, staje się trędowata. Czy ona cierpi?

Odpowiadam bez namysłu - tak. Bo kto z nas będąc na jej miejscu by nie cierpiał? Chyba nikt, bo my ludzie jesteśmy jednostkami, dla których cierpienie ma wręcz symboliczne znaczenie. Każdy z nas jest stworzony do tego aby cierpieć, gdyż nasz gatunek jako niedoskonały, nie jest w stanie pozbyć się tego uczucia.

Zastanawiam się, dlaczego motywem tylu naszych czynności jest cierpienie.

Dlaczego u podstaw wszystkich niezapomnianych rzeczy, które tworzymy leży nieskończony, nieprzezwyciężony smutek niezrozumienia. Dlaczego to właśnie cierpienie pcha nas na najwyższe wyżyny ku chwale i zaszczytom, ku przezwyciężeniu siebie.
Nigdy nie wysychającym źródłem cierpienia jest niespełnienie, niemożność, niezgoda na rzeczywistość tak daleką od naszych wyobrażeń, zranione uczucia, wewnętrzna dysharmonia, żal. Twórczość jest ucieczką od cierpienia, w dziedzinę piękna, krótkotrwałej radości kreacji,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT