Mamy na stronie: 30552 materiałów

Groteska

Dwóch olbrzymów przechadzających się  po szesnastowiecznej Francji; wiedźmy zgadujące z tajemnych mikstur losy Makbeta; Kordian lecący na chmurze do Polski, Gustaw przebijający się nożem, ale wciąż jednak żyjący; trzydziestoletni Józio zaprowadzony przez Pimkę do szkoły; chłopi którzy szczekają jak psy; Szewcy mówiący o skomplikowanych problemach filozoficznych; baron wkładający widelec "w cyc hrabini Macabrini"; zwierzęta przejmujące kontrolę nad folwarkiem; babcia, która nieustannie gra w karty; pokój, który jest jednocześnie mieszkaniem, ulicą i kawiarnią. Wyliczanka nie związanych ze sobą obrazów ? Nie. Jest coś co łączy te sceny. Groteska.

Groteska - a więc karykaturalne przejaskrawienie jakichś cech, wyolbrzymienie zachowań, zmieszanie fantastyki z rzeczywistością, przemieszanie stylu podniosłego z przyziemnym. Całkowite pogwałcenie zasady decorum. Groteska poprzez swoją dziwaczność może śmieszyć lub przerażać, zachwycać lub zniechęcać. Niewątpliwie jednak jest jednym ze stylów literackiego przedstawiania świata.

Narodziny groteskowych utworów należy wiązać z dziełem Francoisa Rabelais`a - "Gargantua i Pantagruel". Jednakże utwory takie stają się szczególnie popularne w romantyzmie. Wielkie polskie narodowe dramaty - "Dziady", "Kordian", "Nie-boska komedia", dramat Goethego "Faust" - we wszystkich tych utworach występują elementy groteski. Jednakże w romantyzmie zjawisko to związane jest przede...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT