Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jestem Andrzejem Radkiem i opowiadam o swoim dzieciństwie w Pajęczynie Dolnym

Nazywam się Jędrzej Radek. Urodziłem się we wsi Pajęczyn Dolny, w czworakach dworskich u biednego fornala. Moja rodzina żyła w nędzy i niedostatku, nieraz sypiałem pod gołym niebem lub w stodole. Podstawowym moim obowiązkiem był dozór nad gęsiami i trzodą chlewną, a ponieważ zadań tych nie wypełniałem sumiennie, często spotykałem się z twardą ręką ojca. Byłem przyzwyczajony do bicia i wiedziałem, że za najdrobniejsze przeciwstawienie się ojcu czeka mnie kara.

Znana osobą w Pajęczynach był pan Antoni Paluszkiewicz zwany - Kawką. Przydomek swój otrzymał ze względu na stałe obrzydliwe pokasływanie. Niemal codziennie, kiedy pan Antoni przechodził przez dziedziniec, koledzy moi urządzali pewnego rodzaju koncert. Spośród krzaków słychać było donośny kaszel na wzór Paluszkiewiczowego, poprzedzający wybuch śmiechu. Ukryci pośród zarośli mieliśmy niezły ubaw z całego przedstawienia, które niestety wcale nie drażniło guwernanta. On obojętnie spoglądał w stronę dochodzących głosów i „ani trochę nie zmieniwszy sposobu kaszlania”, przechodził dalej.
Niewątpliwie największe umiejętności w poprzedzaniu pana Paluszkiewicza, wykazywałem oczywiście ja. Przed rozpoczęciem przedstawienia, zakładałem długą płachtę, w rękę brałem patyk,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT