Mamy na stronie: 30552 materiałów

Katastrofizm generacyjny w twórczości K.K. Baczyńskiego

K.K. Baczyński urodził się w latach dwudziestych naszego wieku. Należał do pokolenia kolumbów – ludzi, którzy urodzili się w Polsce, Polsce, która po 120 latach niewoli nareszcie była niepodległa. Możemy powiedzieć, iż byli to „pierwsi synowie” naszej niepodległej ojczyzny. Ich przeznaczeniem było życie w wolnym i szczęśliwym kraju, jednak los przygotował im zgoła odmienne zadanie. Musieli stanąć w obronnie suwerenności naszego kraju.
Twórczość Baczyńskiego przepełniona jest żalem i bólem, iż na przeszkodzie realizacji wzniosłych idei i marzeń stanęła wojna. Wiersz „Pokolenie” zawiera motto tych młodych wojowników o wolność ojczyzny: „Tak się dorasta do trumny, jakeśmy w czasie dorośli”. Mają świadomość tego, iż zamiast dorastać do życia, są skazani na śmierć. Śmierć nie naturalną i przedwczesną, w chwili, kiedy ich życie praktycznie dopiero powinno się zaczynać. Śmierć odbiera im szanse na zdobycie sławy, dokonania czegoś wielkiego – szanse na to, o czym najbardziej marzy młody człowiek.
Odebrane dzieciństwo to główny motyw „Elegii o... (chłopcu polskim)”. Chłopiec ten musi w jednej chwili stawić czoła rzeczywistości. Opuścić dziecięcy świat i u boku dorosłych walczyć o wolność. Fakt tak...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT