Mamy na stronie: 30552 materiałów

Twoje refleksje o funkcjach literatury XX w. Czy literatura ma obowiązki?

Większość utworów literackich wszystkich epok jest ściśle związana z aktualnymi wydarzeniami. W założeniach miały one pełnić różne funkcje, jedne z nich posiadały charakter poznawczy, inne uczyły jak żyć. Wielu pisarzy starało się wpływać na ludzkie zachowanie, kształtować osobowość obywateli i podnosić poziom świadomości ludzi.
Także literatura XX wieku odegrała ważną rolę. Na przykład "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było pytaniem o przyszłość Polski. Zofia Nałkowska w "Granicy" starała się zwrócić uwagę czytelników na problem odpowiedzialności moralnej jednostki. Uważam, że najwięcej przesłań ważnych dla dzisiejszego czytelnika zawartych jest w lekturze współczesnej, szczególnie tej, która związana jest z II wojną światową i okresem powojennym.

Literatura ma wiele funkcji. Jedną z nich jest ocalenie od zapomnienia wydarzeń, które miały miejsce nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Zofia Nałkowska w "Medalionach" przedstawiła realia związane z życiem pod okupacją. Dzieło to jest przykładem tak zwanej prozy dokumentalnej. Jest to zbiór ośmiu opowiadań. Na plan pierwszy wysuwają się relacje bezpośrednich świadków przedstawiających wydarzenia. W opowiadaniu "Dno" wspomnienia snuje starsza kobieta, która nie oczekuje od otaczających ją ludzi niczego, oprócz życzliwości. Opowiada chaotycznie. Przedstawiła, jak znęcali się nad nią i innymi współwięźniami. Robili bolesne...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT