Mamy na stronie: 30552 materiałów

Analiza myśl "Wszystkie książki mówią-każda niesie jakąś wiadomość, którą chce podać w najdalsze..."

Czy prawdą jest twierdzenie, że ,,każda książka niesie jakąś wiadomość, którą chce podać w najdalsze pokolenia’’? Nie jest to trudne pytanie i z całą pewnością mogę powiedzieć, że książki mają w sobie wiedzę, której nie może przekazać nikt inny jak one same. Posiadają wiele wartości nadrzędnych, czasem i podrzędnych, lecz każda z nich stara się nam przekazać jak najwięcej zgromadzonej w sobie nauki, prawd kulturowych i społecznych. Mają w sobie wzorce postaw ludzkich, osobliwości i zachowania się różnych ludzi w jeszcze bardziej różnorodnych sytuacjach.
Jestem przekonana, iż uda mi się dowieść o słuszności moich racji, postaram się o to w dalszych rozważaniach.
Rozpocznę od jednego z dwóch wybranych utworów. Mianowicie od ,,Pana Tadeusza’’ Adama Mickiewicza, który z całą pewnością sprawia nam wiele trudności w analizie.
Nie ulega też wątpliwości, że jest to utwór ukazujący szeroki obraz społeczeństwa, a losy bohaterów ukazane są na tle ważnych wydarzeń historycznych, dzięki czemu dzieło zyskało miano epopei narodowej.
Argumentem przemawiającym za tym ,może być fakt, że ,, Pan Tadeusz’’ ukazuje nam życie społeczeństwa polskiego XIX wieku, którego my nie znamy. Autor szczegółowo opisuje zwyczaje, domostwa, uczucia i wartości moralne szlachty. Soplicowski dworek staje się ostoja polskości. We dworze pielęgnuje się bowiem staropolskie tradycje, uczy grzeczności i szacunku dla innych. Mieszkańcy...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT