Mamy na stronie: 30552 materiałów

Moja antologia literatury współczesnej

Na wstępie mojego wypracowania chciałabym przypomnieć, czym dokładnie jest antologia. W języku greckim wyraz anthologia oznacza „bukiet kwiatów”, jest to więc wybór utworów (czasami fragmentów) jednego lub różnych autorów, mogący dotyczyć konkretnego gatunku, epoki literackiej lub tematu, są to utwory szczególnie wartościowe, ważne, niezwykłe lub bliskie wybierającemu.

Dla mnie taką antologię literatury współczesnej tworzy kilka utworów. Są to książki jednego autora. Jest nim Paulo Coelho, a książki te to:

1. „Weronika postanawia umrzeć”,
2. „Alchemik”,
3. „Piąta Góra”.

Zanim opiszę każdą z nich chciałabym przybliżyć postać samego Paulo Coelho. Urodził się on 24 sierpnia 1947 w Rio de Janeiro, zanim w wieku 38 lat zadebiutował, jako autor powieści był autorem sztuk teatralnych, reżyserem teatralnym, hippisem, a także pisał teksty piosenek dla najpopularniejszych w Brazylii gwiazd muzyki pop. Zajmował się też dziennikarstwem telewizyjnymi i pisaniem scenariuszy dla telewizji. Wychowywany był w katolickiej rodzinie, był uczniem jezuickiej szkoły, w poszukiwaniu swojej drogi duchowej poznał w młodości inne religie, sekty oraz tajemnicze ugrupowania. Przełomem w jego życiu była odbyta w 1986 roku pielgrzymka do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostella. Rok później powstała jego pierwsza książka pt. „Alchemik”. Utwory Coelho zostały opublikowane w 23 milionach egzemplarzy, w ponad 100 krajach...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT