Mamy na stronie: 30552 materiałów

Interpretacja tytułu powieści A. Szczypiorskiego. Osobliwości formalne utworu.

"Początek" Szczypiorskiego jest, bez wątpienia, najgłośniejszym i najlepszym dziełem tego współczesnego pisarza. Sam utwór jest zapiskiem losów kilkunastu bohaterów, ich przemyśleń i przeżyć z okresu okupacji, ale także sprzed wojny i z czasów powojennych. "Początek" ma również pewne ukryte przesłania - dzieło to jest więc zbiorem refleksji o Polsce, o Polakach, Żydach i Niemcach, refleksji na temat ludzkiego życia, śmierci, wartości religii. Przede wszystkim jednak powieść ukazuje niszczące działanie systemów totalitarnych XX wieku - faszyzmu i komunizmu. Na tej właśnie płaszczyźnie przeprowadzić można interpretację tytułu dzieła.
Problematyka początku ukazana jest w powieści w dwojaki sposób. Z jednej strony autor wiąże ją z pewną osobistą refleksją Pawełka, który rozstaje się ze swoim najbliższym kolegą wędrującym do getta. Ten moment dla głównego bohatera jest właśnie początkiem nowych czasów, momentem przełomowym w życiu. Ukazuje to fragment przemyśleń: "Czy to możliwe, że już wtedy doznał wrażenia jakiegoś początku, nie końca? Czy to możliwe, by właśnie w chwili, gdy sylwetka Henryka znikła mu z oczu, zrozumiał, że oto rozpoczyna się nowy rozdział, który trwać będzie już bez końca, przez całe życie (...) czas rozstań, pożegnań i wiecznych trwóg".
Jednakże tytuł można zinterpretować nieco inaczej, bardziej ogólnie. Autor wyraźnie dzieli czas powieści na dwie epoki - przed i...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT