Mamy na stronie: 30552 materiałów

„Zjawy duchy i upiory i ich funkcja w literaturze”.

Postaram się odpowiedzieć na  pytanie, jaki był powód wprowadzenia tych niesamowitych postaci do literatury oraz jakie funkcje one spełniały w różnych utworach literackich.

Ciekawość, respekt, strach przed światem zjaw, duchów i upiorów od wieków towarzyszyły ludziom. Z gośćmi z zaświatów spotykamy się niemal we wszystkich religiach, kulturach i epokach.
Powszechna wiara w istnienie duszy w znaczący sposób wpłynęła na literaturę. Ludowe podania, mity i legendy inspirowały wielu pisarzy i poetów. Prawdziwa ekspansja krainy zmarłych nastąpiła w epoce romantyzmu. Tajemniczość tego świata będąca zarazem odzwierciedleniem ukrytych lęków człowieka była prawdziwym natchnieniem dla prekursorów tej epoki. Literatura wykreowała pokaźny bestiariusz istot fantastycznych. Począwszy od wodników i rusałek poprzez zmory i strzygi na wampirach i zombi kończąc. Artyści przedstawiali je w różnych postaciach. Zarówno jako straszne, ociekające krwią monstra, jak i anielsko piękne istoty, które z różnych przyczyn nawiedzają żyjących. Niektóre nie mogą znaleźć spokoju w grobie, inne przybyły pomóc ludziom lub zemścić się na oprawcy. Jeszcze inne mają wpływ na przyszłość bohaterów.

Taką funkcję pełnią wiedźmy, w „Makbecie” Williama Szekspira. Są to trzy upiorne, wychudzone kobiety z brodami.
Makbet spotyka je dwukrotnie. Najpierw ukazują mu wizję czekającej go przyszłości, w której to zasiądzie na tronie Szkocji. Później...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT