Mamy na stronie: 30552 materiałów

Obóz jako autonomiczny system społeczny – jego reguły i obyczaje. Rozwiń temat w oparciu o utwory przedstawiające lagry i łagry ( np. ...

Na wstępie warto zaznaczyć  że obóz koncentracyjny jest to miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych za niewygodne z rozmaitych powodów dla władz..
Służą one głównie dwóm celom: do pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji stosowanej rozmaitymi metodami. Z tego względu można podzielić je na obozy pracy i obozy zagłady. Ze względu na ich występowanie można je także podzielić na obozy niemieckie (lagry) oraz radzieckie (łagry).
Zważywszy na to, iż osoby, które trafiły do obozów koncentracyjnych, były odizolowane od świata zewnętrznego, można wysunąć tezę iż obozy koncentracyjne stanowiły własny, autonomiczny system społeczny.
Hierarchia panująca w obozach koncentracyjnych zależała w największym stopniu od wykonywanej pracy i posiadanych znajomości. Osoba która dostawała paczki od swych rodzin mogła nimi handlować przez co podwyższała swoją pozycję i poszerzała swoje znajomości.
W lagrach najniższą jednostką byli żydzi idący ku śmierci. Najczęściej w komorach gazowych. Wyznawano wobec nich zasadę iż ludzi idących na śmierć okłamywano aż do końca. Wyższą jednostką byli ludzie wykonujący prace fizyczne. Łączeni oni byli w kilkunasto, kilkudziesięcio a nawet kilkuset osobowe komanda. Na czele każdego komanda stała najwyższa jednostka więziennej społeczności czyli kapo. Wybierano na te funkcje najczęściej pospolitych...
Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT