Mamy na stronie: 30552 materiałów

“Człowiek jest bardziej dobry niż zły, trzeba mu tylko dać szansę” – omów zagadnienie w świetle poznanych utworów i własnych przemyśleń.

Dobro i zło – podstawowe pojęcia, które nie mogą bez siebie egzystować, pozbawione przeciwstawnego odpowiednika pozostają pustym bezznaczeniowym złożeniem liter. Dopiero razem stanowią o istocie życia polegającej na ciągłym dokonywaniu wyborów między jednym a drugim. Camus twierdzi, iż u każdego człowieka możliwe jest wydobycie na powierzchnię tego „pozytywnego pierwiastka”, ale w tym celu należy stworzyć odpowiednie warunki. Niejednokrotnie mogliśmy przekonać się, iż człowiek pokazuje swoje prawdziwe oblicze w sytuacjach ekstremalnych, zaskakujących, wymagających podejmowania bezprecedensowych decyzji. Są to doskonałe warunki do tego, aby obnażyć prawdziwą naturę człowieka, bowiem podejmując decyzję nie kieruje on się wcześniejszymi doświadczeniami, wykracza poza kanony postępowania, których nauczyło go życie, a podjęta decyzja wypływa z jego niczym nieskażonego wnętrza. Liczne przykłady potwierdzające ten fakt odnajdziemy w literaturze jak również w życiu codziennym.

Jednym z wielu zagrożeń współczesnego świata są epidemie. To one obok klęsk żywiołowych i wojen są czymś, co budzi największy strach i grozę, a w przeszłości to właśnie one zbierały największe żniwo śmiertelnych ofiar. Obraz miasta dotkniętego epidemią dżumy w pierwszej połowie XX wieku przedstawia nam Camus. Ukazuje nam ludzi, których miarowe tempo życia zostaje zakłócone, ludzi, którzy poprzez groźbę choroby zostali skazani na...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT