Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jak rozumieć słowa Cadyka: „Ja jestem ty, ty jesteś ja”?

Zło nie przychodzi z  zewnątrz. Ono rodzi się w człowieku. Na początku wystarczy małe ziarenko w duszy ludzkiej - owym „orzechu włoskim”, aby szybko rozrosło się i rozwinęło swoje chwytliwe macki, spychając taką duszę na dno.

Czy istnieją demony, które kuszą człowieka? Chrześcijaństwo mówi o upadłych aniołach, które sprzysiężyły się, aby zgubić rodzaj ludzki. Lecz gdyby człowiek nie był podatny na zło, gdyby nie miał w sobie jego zalążków, czyż demony miałyby dostęp do jego duszy?

Poprzez zło człowiek jest w stanie odczłowieczyć się do tego stopnia, że zatraca siebie samego. Czy to demony opętały księdza Suryna i matkę Joannę od Aniołów, czy też sprawiły to ich własne słabości i skłonność do upadku? Ksiądz Józef zadał sobie pytanie i brutalność odpowiedzi przeraziła go:

„Zimno go przebiegło na samą myśl, że matka Joanna może być ofiarą nie istniejącego naprawdę konkretnie szatana, ale że opanował ją tylko brak dobra, że to tylko są winy i grzechy samej matki Joanny - które ona nazywa Zabulonem, Grezylem, Isaakaronem i Zapaliczką?”

Matka Joanna i jej podwładna były kobietami odciętymi od świata rzeczywistego, zamkniętymi za murami klasztoru i przeznaczonymi do jednego tylko celu: służby Bogu. Lecz habit może być równie dobrze wyzwoleniem od spraw ziemskich, jak i pewnego rodzaju więzieniem, ograniczeniem. Tak było także w przypadku księdza Suryna. Zakonnica i ksiądz nie wiedzieli,...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT