Mamy na stronie: 30552 materiałów

Każda kara wyrządza szkodę, każda kara jest złem

"W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wyszedł prokurator Judei Poncjusz Piłat."

Poprzez wieki utarła się tradycja traktowania postaci Poncjusza Piłata jako okrutnika uległego wołaniom tłumu jerozolimskiego: "Ukrzyżuj Go!" i całkowicie posłusznego Cezarowi. Zasadniczym piętnem na jego reputacji -oprócz wyroku śmierci wydanego na Chrystusa - stał się gest, który miał go oczyścić z winy, a został symbolem tchórzostwa; Piłat umył ręce przed tłumem i nie będzie mu to nigdy zapomniane. Choć wydał Jezusa w ręce ludu, jednak to jego imię widniało pod wyrokiem śmierci. Historia nie wspomina Piłata jako gospodarnego namiestnika Judei, ale jako kata Chrystusa.

Piłat jako prokurator Judei stał się znaczącym symbolem literackim w wielu utworach współczesnych, znanych liryków i epików. W poczet tego grona pisarzy i twórców literackich z pewnością można zaliczyć osobę rosyjskiego twórcy literatury faktu – Warłama Szałamowa, autora opowiadania Prokurator Judei. Opowiadanie to ilustruje zdarzenie które miało miejsce w 1947 roku piątego grudnia, oraz charakter i okrucieństwo życia więźniów w rosyjskich łagrach na odizolowanej od świata i rzeczywistości Kołymskiej ziemi.

Część pierwsza pod tytułem „Rozładunek” to dowód wynaturzenia ludzkiej psychiki i...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT