Mamy na stronie: 30552 materiałów

“Świat jest teatrem aktorami ludzie”- a kto jest scenarzystą?

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie” – czytamy u Szekspira. Trudno się z tym nie zgodzić, choć właściwsze byłoby stwierdzenie, że teatr jest mini-światem, a aktorzy – ludźmi, bo mimo wszystko to świat jest nadrzędny względem teatru. Tym niemniej rozumiemy jednak co chciał nam przekazać Szekspir pisząc te słowa – że tak naprawdę całe długie ludzkie życie to tylko jedno przedstawienie, zawsze będące czymś trochę na pokaz, dla widowni, odgrywane przez aktora który ma świadomość, że jest obserwowany. Nie ma jednak czasu na próby – człowiek wychodzi bowiem na scenę w momencie urodzenia, a schodzi z niej w momencie swojej śmierci. Tylko jeden raz. Albo zasłuży na oklaski, albo pożegnają go gwizdy, albo nikt nie przyjdzie na jego przedstawienie. Zawsze będzie jednak tylko jedna szansa, żeby wyjść na scenę. Nie można więc jej zmarnować.
Jednakże ta bardzo trafna metafora skłania nas do zastanowienia się nad pewnym problemem – skoro bowiem świat jest teatrem, a człowiek aktorem – to kto jest scenarzystą ? Kto decyduje o tym jak potoczą się wydarzenia na scenie ? Kto wyznacza w przedstawieniu role ?

Na tak postawione pytanie istnieją dwa powszechnie przyjmowane warianty odpowiedzi. Część ludzi – zazwyczaj są to ci, który wyznają prymat racjonalizmu nad irracjonalizmem, i prymat rozumu nad sercem – uznaje, że to sam człowiek spełnia rolę scenarzysty. Innymi słowy – sami wybieramy ścieżki jakimi potoczy się nasze...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT