Mamy na stronie: 30552 materiałów

Literatura prawdy, pamięci, ocalenia? Rozważania młodego czytelnika o literaturze XX wieku

Co znaczy być człowiekiem? Czy człowieczeństwo jest rzeczywiście godnością, którą należy zdobywać? Wszak z punktu widzenia biologii wszyscy rodzimy się ludźmi. Na pytania te próbują odpowiedzieć różni twórcy, zwłaszcza współcześni, którzy tę najbardziej „egzotyczną dżunglę” na świecie, jaką jest psychika ludzka, wybrali za temat swych utworów.

Literatura XX wieku obejmowała lata wojenne oraz twórczość pisarzy epoki współczesnej. W swych utworach pisarze tacy jak Baczyński, Nałkowska, Borowski, Camus pokazywali postawy ludzi, jednostek, które pod wpływem zagrożenia, wojny lub strachu różnie się prezentują. Literatura od najdawniejszych czasów ukazywała problemy człowiek, starała się narzucić ludziom wzory do naśladowania, drogi postępowania, wytłumaczyć sens istnienia. Każdy dąży do wybrania najlepszych wartości, które pomogłyby mu zaistnieć na ziemskim padole. Kręte drogi, którymi podąża człowiek, zmieniają często swój kierunek. Człowiek szuka przysłowiowego eliksiru, który pomógłby mu przejść przez życie z czystym sumieniem, ale jednocześnie przy wykorzystaniu wszelkich uciech życia. Literatura pomagała w odnalezieniu sensu i tajemnicy wielu wartości – godności, honoru, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie.

Ostatnia wojna zapisała się w doświadczeniu, w psychice całego narodu, a nie tylko w jego pojedynczych grupach. Spustoszenie, które przyniosła ze sobą, objęło nie tylko sferę...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT