Mamy na stronie: 30552 materiałów

Mój ulubiony poeta

Maria Pawlikowsa-Jasnorzewska to kobieta niezwykle intrygująca. Córka malarza, siostra pisarki całe życie walczyła o niezależność. Stawiała czoła stereotypom i drobnomieszczańskiej mentalności. Odważnie żyła i kochała. Miłości poświęciła życie i twórczość.
Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nierozerwalnie związana jest z jej życiem. Miłość poetki, jej fascynacje uczuciowe, załamania i rozczarowania znajdują odzwierciedlenie w jej wierszach. Czytając Marię Pawlikowską-Jasnorzewską wiemy na pewno w jakim właśnie była nastroju, co w danej chwili zaprzątało jej uwagę, czym chciała się podzielić z czytelnikami.
Tom „Niebieskie migdały” – to prawdziwie marzycielski pełen oczarowań zbiór utworów, które porywają nas w czuły i pełen uniesień klimat. Poetka rozsmakowuje się w świecie, cieszy życiem i chciałaby je czerpać garściami. Wydaje się, że to wręcz zachłanność, by doznawać wciąż nowych, wspanialszych uczuć. Piękny ma być świat rzeczywisty i ten ze snu.
Utwór „Sen” oddaje jak bardzo zakochana kobieta, angażuje się w nowe uczucie. Szalona miłość nie daje spokoju nawet w nocy. Śni, aby zatracić się w tym cudownym tkliwym uczuciu, które upiększa świat i samych zakochanych. To właśnie dla nich są „niebieskie łąki”. Tam mogą znaleźć się wybrani: „białe zające”, „białe baranki”, „złote poranki” i czyste, zakochane serca.
Utwór „Na ciepłej niebieskiej łące” wyraźnie wskazuje...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: