Mamy na stronie: 30552 materiałów

Odmienne koncepcje walki narodowowyzwoleńczej u Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz jako wieszcz narodowy, zachęcający rodaków do walki o Ojczyznę, dawał swoimi dziełami różne przykłady i koncepcje walki narodowowyzwoleńczej.
Wiedząc o potędze zaborców, chciał pokazać, jak skutecznie można pokonać nieprzyjaciół. Zachęcał do zjednoczenia wszystkich Polaków, zjednania wszelkich waśni na czas walk, konspiracji. Uważał, że równie ważny jak samo wojsko jest dobry plan, podstępny i wypracowany, nawet jeżeli czasem kosztujący poświęcenia życia lub honoru.
Poeta motyw walki narodowowyzwoleńczej zawarł w dwóch swoich dziełach: „Panu Tadeuszu” i „Konradzie Wallenrodzie”. W każdym z tych dzieł zapisany jest zupełnie inny sposób walki o niepodległość. I tak w „Konradzie Wallenrodzie” przedstawiony bohater, tytułowy Konrad, żyjąc wśród swoich nieprzyjaciół, rozbija ich potęgę od środka, stosując liczne podstępy i fortele. Niestety jego życie pełne jest smutku i nieszczęścia. Kiedy zakochał się i poślubił najpiękniejszą kobietę spotkaną w czasie długich wędrówek, okazało się, że musi czym...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT